شما می توانید از طریق لینک زیر در صفحه اینستاگرام سایت مشترک شوید

Menu

نیترو آرن های منفجره: TNT و پیکریک اسید

TNT

نیتراسیون کامل ارتو و پارا در متیل بنزن (تولوئن) یا فنل (بنزنول) تولید مشتق تری نیترو مربوط را می نماید که هر دو ماده منفجره قوی هستند: TNT و پپیکریک اسید. هر دو ترکیب از گذشته در ارتش و صنعت به عنوان ماده منفجره مورد استفاده داشته، زیرا روش تهیه آنها بسیار ساده می باشد. پیکریک اسید را می توان به سادگی از آزمایش آسپیرین خرد شده با KNO3 و H2SO4 تهیه نمود و روش آن در اینترنت آمده است. این روش ها بسیار خطرناک هستند و صدمات بسیار زیادی به کسانی که با حماقت خود سعی در تهیه آن کرده اند وارد نموده است.
تهیه TNT در مصارف نظامی به صورت استاندارد در آمده است و قدرت تخریبی سایر بمب ها با مقدار مشابه TNT آن مقایسه می شود. برای مثال، اولین بمب اتمی که در 16 جولای 1954 در نیومکزیکو منفجر گردید معادل 19000 تن TNT بوده است. بمب اتمی منفجر شده در هیروشیما، ژاپن که منجر به مرگ 140000 نفر گردید معادل قدرت 13000 تن TNT است. گرچه این ارقام بسیار بزرگ هستند، در مقایسه با بمب هیدروژنی با قدرت تخریبی معادل 10 میلیون تن TNT کوچک هستند. جهت مقایسه، تمام بمب های منفجر شده در جنگ جهانی دوم فقط معادل 2 میلیون تن TNT بوده است.

پیکریک اسید کاربردهای دیگری در صنعت کبریت، چرم،باتری های الکتریکی و شیشه های رنگی دارد. آن را اسید می نامند زیرا گروه هیدروکسی به طور غیرعادی خاصیت اسیدی دارد و از HF قویتر است. این حالت به لیل اثر کشندگی سه گروه نیترو است.