شما می توانید با ارسال ایمیل خود ، بصورت رایگان مشترک شده و از بروزسانی مطلع شوید.

ایمیل خود را وارد کنید:

تری کلرو فلوئورو متان

تری کلرو فلوئورو متان

تری کلرو فلوئورو متان، همچنین با نام های CFC-11 و فرئون 11 شناخته می شود. این ماده به عنوان سرد کننده در وسایل خنک کننده و تهویه مطبوع، عامل آئروسل کننده در اسپری ها و عامل ایجاد فوم ها استفاده می شود. نقطه جوش آن در محدوده دما و فشار محیط قرار دارد، لذا می توان به دو صورت مایع و گاز از آن استفاده نمود.

این ماده به طور گسترده به عنوان مبرد استفاده می شد، تا اینکه در سال 1980 دانشمندان متوجه شدند که این ماده عامل تخریب لایه اوزون می باشد. کشورهای دنیا در قرارداد 1987 مونترال متعهد به توقف تولید این ماده تا پایان سال 2010 شدند، البته آمریکا تولید این ماده را در سال 1995 متوقف کرد.

غلظت CFC-11 در اتمسفر از سال 1995 تا 2014 به طور تدریجی کاهش یافت و دوباره شروع به افزایش کرد. مطالعات دانشمندان در شش کشور نشان می دهد که انتشار مقادیر زیاد CFC-11 از شمال شرقی چین به رغم تلاش های کشور برای تثبیت تولیدکنندگان، به وجود آمده است.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
تری کلرو فلوئورو متان, 10.0 out of 10 based on 1 rating
fenn

جان بنت فن (به انگلیسی: John Bennett Fenn) (زاده ۱۵ ژوئن ۱۹۱۷ - درگذشته ۱۰ دسامبر ۲۰۱۰) در شهر نیویورک زاده شد و با خانواده‌اش به کنتاکی در طول رکود بزرگ نقل مکان کرد. دکترای خود را از دانشگاه ییل دریافت کرد. او در دانشگاه ییل و دانشگاه ویرجینیا و آزمایشگاه‌های صنعتی٬تحقیقاتی در مونسانتو کار می‌کرد. او «برای توسعه روش‌های شناسایی و تجزیه و تحلیل ساختار مولکولهای بیولوژیکی و توسعه طیف نگاری با رزونانس مغناطیسی هسته‌ای» در سال ۲۰۰۲ به همراه کیوتی تاناکا و کورت ووتریش موفق به دریافت جایزه نوبل شیمی شد.